Çeşnili Yağlar

anlayabileceğiniz gibi zeytinyağına farklı tatlar ile çeşitlendirmek yeni hobilerimden biri oldu. Çoğunun tadı gayet güzel ve geçerli olduğundan dolayı sizlerle de paylaşmak istedim.

Otlu Zeytinyağı


Temiz bir kavanoza taze biberiye, fesleğen, kekik gibi hoş kokulu taze otları yıkayıp, suyunu iyice alacak şekilde kurutarak doldurun. Bu otların üzerini kaplayacak şekilde zeytinyağını doldurun ve kavanozun ağzını iyice kapatıp karanlık bir yerde 3 gün bekletin. Üçüncü günün sonunda yağı yeni bir kavanoza süzün. Taze ot aromalı zeytinyağınız hazır. Oda sıcaklığında saklayın.

Limonlu Zeytinyağı


İlaçsız doğal limonu iyice yıkayıp kabuğunu ince ince soyun. Temiz biz bezin üzerinde bir gün boyunca bu kabuğu kurutun. Kurumuş olan bu limon kabuklarını zeytinyağı şişesinin içine koyarak yine 3 gün bekletin. Limon aromalı zeytinyağınızı salatalarda, balıklarla kullanabilirsiniz. Süper bir aroma bırakacaktır.

Kırmızıbiberli Zeytinyağı


Birkaç kurutulmuş kırmızıbiberi zeytinyağı dolu olan kavanozun içerisine koyup iki hafta boyunca aromasını vermesi için bekletiyorsunuz. İki haftanın sonunda size yeterli gelecek kadar aroma yoksa bir hafta daha bekletmeniz iyi olacaktır. Hatta biberleri çıkartmadan mutfağınızda dekoratif olarak da bu kavanoz ya da şişeyi kullanabilirsiniz.

Sarımsaklı Zeytinyağı


Birkaç diş zeytinyağını zeytinyağı olan şişe ya da kavanozun içinde yine en az iki hafta bırakın. Yeterli aroma yoksa bu iki haftanın sonunda bir hafta daha tutun. Sonrasında zeytinyağını süzün ve sarımsakları çıkartın. Sarımsaklar uzun süre zeytinyağında kaldığı takdirde reaksiyona girebilir.

Sonuç olarak sadece birkaç malzeme ile hem mutfağınızda hem de yemeklerinizde farklı tatlara yer açmış olacaksınız. Yeniliklere açılan kapı bu kadar küçük adımlardan geçiyor işte.


Leave Comment

author
By Master Chef
En Yeni Yemek Tarifleri
Yeni Gelen Yorumlar
Top 3 Şefler
Kategoriler

All rights reserved © YeMektep.com

Whatsapp Canlı Yardım