Et Bulyon Tarifi

Yemekleri yemek yapan bana göre içine kattığımız baharatlar. Herkes aynı tarifi yaparken nasıl oluyor da farklı lezzetler ortaya çıkıyorun açıklaması bu. Tabii bir de herkesin elinin lezzeti olması da var ama bu ayrı bir konu.

Yemektep’in ilk yazısı da bu gizli tarif ile olsun istedim. Hazırladığınız yemekleri farklılaştıracak olan, “ya bunun içinde ne var pek de lezzetli olmuş” dedirtecek olan tarif işte et bulyondur. Bilmeniz gerekir ki her restaurantta her gün yapılan ilk iş, sebze ya da et sularının çıkartılması ve bulyon haline döndürülmesidir. E bu kadar şef yanlış biliyor değil ya…

Et Bulyonun son hali

Bu girişten sonra gelelim et bulyon yapmak için gerekli olan malzemeleri yazmaya;

  • 300 gram et ( kemiksiz, sinirsiz, kuşbaşından küçük boyutta )
  • 300 gram karışık sebze ( evde ne varsa, neden hoşlanıyorsanız)
  • 4-5 dal taze ot ( bineriye, kekik, nane, fesleğen ne isterseniz
  • 150 gram iri taneli tuz
  • 30 gram su
  • 1 adet Defne yaprağı

Bakalım şimdi nasıl yapmışız et bulyonu;

Öncelikle etleri blenderda kıyıyoruz. Sonra da sebzeleri ve taze otları ekleyip kıymaya devam ediyoruz. Sonra da tuz, su ve defne yapragını karışımla beraber ocağa alıyoruz ve koyulaşıncaya kadar karıştırarak pişiriyoruz. Bu karışımın oldukça koyu olması gerekiyor. Yaklaşık olarak bir saat sürecek bu işlem. Sonrada hava almak bir kavanoza karışımı koyuyoruz. 3 ay boyunca buz dolabında bu karışımı saklayabilir ve istediğiz tüm yemeklerde kullanabilirsiniz. Ben et bulyonun bir kısmını kavanoza aldım. Bir kısmını da kapaklı silikon buz kalıplarına porsiyonlayarak koydum. Her zaman elimin altında olacak böylelikle.

Sebzelerin onceki hali
Bu da 10 saniye sonraki hali
Thermomix ile kuşbaşı eti sadece 10 saniyede kıyma haline getirdim.

Et bulyonu yaparken evinizdeki aletleri kullandığınızda bir saatten uzunca bir süre başında durmanız gerekecek ama ben bu işlemi Thermomix TM5 ile yaptım. Bu sayede başında durmadan sadece 10 dakika malzemeleri hazırlayarak kıydım, karıştırdım ve pişirdim çünkü mutfağın iphone u olan Thermomix bu işlemlerin hepsini tek başına yapabiliyor. Size de kendinize ayırabileceğiniz bolca vakit kalıyor.


Leave Comment

author
By Master Chef
En Yeni Yemek Tarifleri
Yeni Gelen Yorumlar
Top 3 Şefler
Kategoriler

All rights reserved © YeMektep.com

Whatsapp Canlı Yardım