Mutfak Ölçüleri

Aldığı kadar un, kulak memesi kıvamı kavramları mutfakla ilgisi olan ya da olmayan herkesin bildiği ve birçok kişinin uyuz olduğu mutfak terimlerinden biridir. Hele bir de mutfağın yabancısı olan ama hevesi de olan kişiler için bu terimler kabus gibi bir şey. Çocukken kurabiye hamurunu kulak memesi kıvamına getirmeye çalışırken heba ettiğim malzemeleri düşünüyorum ve teknolojiye her gün dua ediyorum. Mutfak tartısı ve ölçü kaplarının gözünü seveyim. Evet hiçbir tarif hiçbir zaman belirtilen oranlarda olmuyor, hep artısı, eksisi oluyor ama en azından 1 tutamdan daha çok kılavuzluk yapıyor. 🙂

Bugünkü yazımda mutfak ölçü birimleri ile ilgili bilgi vermek istedim çünkü işin temeli buradan başlıyor. Kimya deneyleri gibi düşünün, doğru ölçü yoksa tutan tarif de yoktur. Bu yazıyı hazırlarken ben de sizin gibi birçok mutfak ölçüsünü yeni öğrenmiş oldum. Gelin hep beraber inceleyelim.

  • Tariflerde geçen 1 tatlı kaşığından kasıt tepeleme mi yoksa silmece mi hep muallakta kalmakta benim için ama öğreniyoruz ki 1 tatlı kaşığından kasıt 5 mililitreymiş.
  • 1 yemek kaşığı da 3 tatlı kaşığına bedel ve haliyle 15 mililitre ediyormuş.
  • 1 su bardağı, 16 yemek kaşığı kadar ve 240 mililitre ediyormuş. Aslında bu konu muallakta bazı kaynaklar 1 su bardağının 220 mililitre olduğunu belirtirken bazıları da 240 mililitre ediyor. Bu konuda bile kesin bir karar yok. 🙂
  • 1 yemek kaşığı un 8 grama bedelmiş. 1 su bardağı un da 130 gram un etmekteymiş.
  • 1 yemek kaşığı şekerin ağırlığı 12 gram, 1 su bardağı da 200 gram şeker etmekteymiş. İş pudra şekerine gelince 1 yemek kaşığı 8 gram, 1 su bardağı ise 200 gram oluyormuş.
  • 1 yemek kaşığı tereyağ 14 grama bedelmiş. 1 su bardağı ise 230 gram oluyormuş. Sıvı yağ olduğunda yemek kaşığı gramajı değişmezken 1 su bardağı sıvıyağ 220 gram olmaktaymış.
  • 1 tatlı kaşığı tuz da 6 grammış.

Bu bilgiler sadece fikir edinmeniz amacı ile size verilmiştir. Hepimiz biliyoruz ki asla ve asla tarifte verilen ölçü ile yaptığımız yemekte kullandığımız ölçüler birbirini tutmaz. 🙂 Tüm bunlarla uğraşmam aklımda da tutamam derseniz Paşabahçe’nin çok güzel bir ölçü bardağı var. Sıvı, katı, pirinç, un hepsini ayrı ayrı ölçüyor.


Leave Comment

author
By Master Chef
En Yeni Yemek Tarifleri
Yeni Gelen Yorumlar
Top 3 Şefler
Kategoriler

All rights reserved © YeMektep.com

Whatsapp Canlı Yardım