Pazar Günü Partisi

Pazar günleri hepimizin evde olduğu, beraber vakit geçirebildiğimiz tek gün. Bugünlerde genellikle diğer günlere göre daha az sağlıklı, fast food tarzı gıdaları yemeyi tercih ediyoruz. Bir yandan yemek yerken diğer bir yandan da televizyonda çizgi film izliyoruz. Peppa pig ve Kaplan Daniel tabii ki en çok sevdiğimiz çizgi filmler. Onların şarkılarına eşlik ederken sucuk partisi, hamgurger partisi ya da dondurma partisi gibi partiler yapmak en büyük aile eğlencemiz. Tabii hem hazır, paketli gıdaları yemeyi tercih etmemiz hem de gıda alerjisi hikayemizden dolayı fast food maceramız da o kadar hızlı ve pratik olmuyor. Ekmek de dahil olmak üzere Her şeyi tek tek hazırlamamız gerekiyor. O yüzden de pazar günleri bir yandan evi toparlama çamaşır, bulaşık, bir yandan saklambaç oynama diğer yandan da yemek hazırlığı yapmak derken pertim çıkmış oluyor. 🤪

Bu hafta pazar partimizde aile üyelerimizin talebi sosisli sandviç ve hamburger oldu. Bunun için öncelikle sandviç ekmeği yapmam gerekiyordu. Ekşi maya hamurum hazırda olmadığından ve açıkçası sandviç ekmeğini ekşi mayali yemektense daha yumuş yumuş bir hamurla tercih etmemizden dolayı klasik kuru maya ile sandviç ekmeğini hazırladım. Thermomix ile hazırlamak 5 dakika mayalanması da en fazla 2 saat. 2 saatin sonunda pamuk gibi bir hamur oluyor. Ekşi mayanın hazır olmasını bekleyecek vaktim olmadığında pratik bir süreç oluyor.
Sandviç ekmeklerinin hamurunu hazırlayıp mayalanmasını beklerken diğer yandan da yarın pişirmek üzere ekşi mayalı ekmeğimi se hazırlamaya koyuldum. Ekmekleri artık evde oldukça kefir ile yapmaya başladım. Daha kısa sürede, daha yumuşak ve içi havalı ekmeklere sahip oluyorum böylelikle. Ekşi mayada da kuru mayada da kefir ile mayalamak güzel oluyor.
Ekmek hamurlarını hazırladıktan sonra artık parti malzemelerimizin başrolü olab sosisleri hazırlamaya başladım. Sosisleri nebyan doğaldan alıyoruz. İçinde hiçbir katkı maddesi olmayan sadece et, tuz ve baharattan oluşan sağlıklı ve güvenilir sosis nebyanınkiler. Bütün et ihtiyaçlarımızı o yüzden buradan almayı tercih ediyoruz.
Hot dog cinsi sosisleri klasik büfe tarzında salçalı suda haşladım. Sonra da fırından taze taze çıkmış olan minnak sandviç ekmeklerine önce sosis suyunu sürdüm sonra da sosisleri içine yerleştirdim. Diğee bir yandan da demir döküm tavamda hamburgerleri pişirdim ve sonunda partimiz başladı.


Leave Comment

author
By Master Chef
En Yeni Yemek Tarifleri
Yeni Gelen Yorumlar
Top 3 Şefler
Kategoriler

All rights reserved © YeMektep.com

Whatsapp Canlı Yardım