Pandeminin hayatıma kattığı en önemli şeylerden biri ekşi mayalı ekmek yapımı oldu. Beyaz ekmekle çok arası olmayan biri olarak zaten çoğunlukla ekşi maya ekmek tüketmeyi tercih ediyordum ama tabii yapmayı Koronavirus ortaya çıkana kadar düşünmemiştim. Sürekli ilgi gösterme gerekliliği gözümü korkutuyordu çünkü yapanlar tatile giderken bile yanlarında götürdüklerini söylüyorlardı, küçük bebeği olan biri olarak bu kadar ilgiyi ekşi mayaya verebileceğimi düşünmüyordum gelgelelim pandemi yüzünden dünyaca psikopata bağlayıp dışarıdan ekmek bile yememeye karar  verince ( hoş bizim hayatımızda bu konuda çok değişiklik olmadı çünkü gıda alerjisi) iş başa düştü  ve önce ekşi mayamı hazırladım sonrasında da ekmek yapmaya başladım.  Tabii hemen başarıya ulaşamadım. Bu süreçte bolca moral bozukluğu, özgüven kaybı, başarısızlık hissi gibi bolca hisle de yüzleşmek zorunda kaldım. Tabii bu arada bol bol kabarmamış, içi pişmemiş ekmek de yemek zorunda kalmış olabiliriz. Bir sürü deneme yanılma yönteminden sonra ekşi mayamı kıvamına getirip doğru unu da bularak  normal ekmekler yapmay başladım ve evet mayasını yanında gezdiren insanlardan oldum ve yazın yazlığa gittiğimizde yanımızda o da vardı ama dönüşte kendisini unuttuğumdan dolayı kaldım yine mayasız. Hemen yeniden ekşi maya kurdum ve yine aynı sürece başladım. Öğrendiğim bir şey var ki mayayı korkutunca hemen kabarmaya başlıyor. Atacağım seni artık dediğimde kabarmış, delikli güzel ekmeklerim okuyor.
Hikayemiz bittiğine göre şimdi altamura ekmeğini nasil yapıyorum ona gelelim.

Malzemeler;

  • 30 gram ekşi maya
  • 320 gram su
  • 300 gram semolina unu
  • 300 gram sarı buğday unu
  • tuz

 

Thermomix’i aldıktan sonra ekşi mayalı altamura ekmeğimi de onunla yapmaya başladım. Önce suya mayayı katıyorum ve 37 derecede 2 dakika kadar ısıtıyorum.  Sonra unlari ekliyorum  ve 3 dakika boyunca hamir yoğurma modunda çalıştırıyorum. 3 dakika yoğurduktan sonra tuzunu ekliyorum ve bu sefer unun gluteni parçalansın diye turbo modunda 2 dakika daha çalıştırıyorum.  Sonra da ekmek hamurunu zeytinyağı ile yağlanmış borcama koyuyorum.  Borcamın ağzını kapatıp mayalanmaya bırakıyorum. Ekşi mayamı yeni kurduğum için ve havalarda serinlediği için mayalanması biraz uzun sürüyor.  Kabarmaya başlayıp da iki katına çıktıktan sonra üç kenarından saat başı katlama yapmaya başlıyorum. Katlamalardan sonra da şekil verip ekmek mayalama sepetine koyuyorum. Oradan da soğuk mayalama için hooop buzdolabına.  Altamura ekmeğinin yapımından pişirmesine kdar geçen süre 24 saat ya da üzeri oluyor.
Pişirmesine gelirsek; Ekmeğimi ham döküm tencerede pişiriyorum. Fırını 250 derecede ısıtırken tencerem de içinde oluyor. O sırada buzdolabından çıkarttığım hamuru kendine gelmesi için bekletiyorum ve kabuklanması içinde ekmek kesme jiletimle kesiyorum.  Üzerine de un serpip ısınan fırına tencerenin kapağı kapalı olarak koyuyorum. 40 dakika kapak kapalı, 20 dakika da kapak açık şekilde 200 derecede pişmeye bırakıyorum. Fırından çıkınca da temiz bir bez ile üstünü kapatıp demlenmeye bırakıyorum.