Pandeminin başında dışarı çıkmazken, marketlere gidemiyorken taze sebze, mevye bulma konusunda biraz sıkıntı yaşadık herkes gibi. Markete gidemiyorduk, pazara kenardan köşeden gidip hızlı hızlı bir şeyler alıp çıkıyordum. Bu dönemde haftalık sebze meyve kutuları satan firmalar çıktı piyasaya. İyi de oldu çünkü bütün alışverişini internetten yapan biri olarak neden meyve sebzemi de almayım dedim ve o süreçte mevsimi.com ile tanışmış oldum. Her hafta fiks meyve sebze paketini sağolsunlar kapıma kadar bıraktılar.  Bu haftaki paketimizde de sezonun ilk ayvası vardı.  Tabii ki böyle bir durumda aklıma gelen ilk şey ayva tatlısı yapmak oldu. Ayvanın büyük bir fanı değilim, kışları ancak bir iki kere yerim ama ayva tatlısı nedense hep çocukluğumu hatırlatıyor bana, annem çok güzel, boya kullanmadan kıpkırmızı yapardı sanırım aklımda kalan da onun o güzel rengi ve herkesin hayret içinde boyasız nasıl öyle kırmızı yaptığını sormasıydı. Sonuç olarak bugüne sürpriz kaymaklı ayva tatlısı oldu.

Malzemeler

  • 700 gram su
  • 40 gram limon suyu
  • 3 ayva
  • 400 gram şeker
  • 4 karanfil
  • 1 tarçın çubuğu
  • kaymak

Hazırlanışı

su ve 10 gram limon suyunu bir kasenin içine koyuyoruz. Ayvaları soyup ortadan ikiye kesiyoruz ve ortasını oyup çekirdeklerini kenara ayırıyoruz. Soyulan ayvaları limonlu suyun içine koyuyoruz.
Ayvaları yine thermomix ile buharda haşlayarak pişirdim. Buharda pişirme aparatı olan Varoma tabağına ayvaları yerleştirdim. Videoda görebilirsiniz.

IMG_8366

Thermomix’in karıştırma kabına şerbeti yapmak için ayva çekirdeklerini, tarçını, karanfilleri, limonlu suyu ve geri kalan limon suyunu ekliyoruz. Sonra varoma tabağını karıştırma kabının üstüne koyuyoruz.
50 dakika varoma ayarında hız 1de çalıştırıyoruz. Pişen ayvaları servis kabına koyuyoruz ve şerbetini de üzerine koyuyoruz. 2 saat boyunca şerbeti çekmesini bekliyoruz. Ara arada şerbeti ayvaların üstünde gezdirebiliriz.
Üzerine kaymak vs canınız ne istiyorsa süsleyip servis edebilirsiniz.