Yumurta işini çözünce oğlum yemek kitabından tarif seçer oldu.  Kek tariflerini bulup “Anne, hadi bunu yapalım.” diye diye peşimde dolanıyor. Normalde şekersiz, az glutenli, bol sebzeli ve alerjenden uzak bir hayatımız olsa da bu hafta çocuğumun senelerin isteğini kırmayarak “gerçek kek” yapmayı tercih ediyorum. Hoş bu şekilde gidersek önceden yediğimiz kekler yaza doğru tırmalayacak bir tarafımızı ama bu haftanın günahı olmaz diyelim.  Karantinaların yine başlaması, bütün kışı evde geçirecek olmamız daha bize çok kek yedirecek gibi duruyor ama sağlık olsun diyoruz ve ağzımıza bir şeyler tıkıştırmaya devam ediyoruz. 🙂

Bugün oğlumun kitaptan seçtiği kek, iki renkli kek. Yapımı kolay ama malzemesi bol. Normal şartlarda asla yapamayacağımız kadar bol yumurtalı bir tarif. 22-24 cmlik kek kalıbınızı kapın ve yağlarınıza yağ eklemeye hazırlanın.

Malzemeler

  • 300 gram tereyağ, küçük parçalara bölünmüş
  • 370 gram un
  • 280 gram şeker
  • 1 tatlı kaşığı vanilya şekeri ( ben koymadım, isteğe bağlı siz koyabilirsiniz)
  • 1 tutam tuz
  • 5 yumurta (Ben yumurta alerjisinden dolayı 5 tatlı kaşığı Karnıyarık otu tozunu su ile jel haline getirdim)
  • 1 çay kaşığı karbonat, aktifleştirmek için sirke ya da limon suyu)
  • 70 gram süt ( bunda da kefir kullandım)
  • 30 gram kakao

Hazırlanışı

Malzemeler kısmını okuduysanız gördüğünüz gibi ben hiçbir tarifi olması gerektiği gibi yapmıyorum. Hayatımızın şartlarına göre tarifleri modifiye ediyorum.  Bu durumdan bazen şikayetçiyim ama önemli olan bıdık parmakların sağlığı ve mutluluğu… Gelelim iki renkli keki nasıl yaptığımıza.
Fırını her zamanki gibi 180 dereceye ayarlıyoruz. Kek kalıbını yağlıyoruz ve sonrasında da kolay çıkması için unluyoruz. Kek harcını yine Thermomix TM5 ile yaptığımdan dolayı tereyağı karıştırma kabının içine tereyağını koydum ve 40 saniye boyunca hız 5te çalıştırarak yağı krema kıvamına getirdim.
yağın içine 250 gram şeker, vanilya şekeri (Ben damla sakızı koydum onun yerine) tuz, Karnıyarık otu tozu, karbonat, sirke, 40 gram süt ekliyoruz ve 40 saniye hız 5te spatula yardımıyla karıştırdım. Bu tarif Thermomix’in tarif cipinde bulunduğundan dolayı hız ve süre ayarları otomatik olarak dijital ekranda bulunmaktadır. Yapmanız gereken sadece düğmeyi çevirmek. Sonra karışımın yarısını kek kalıbına koyuyoruz. Geri kalan karışıma 30 gram süt ve 30 gram kakao ekliyoruz ve 5 saniye hız 5’te çalıştırıyoruz.
kakaolu karışımı kek kalıbına döküyoruz ve çatalla iki rengi birbirine karıştırıyoruz. 50-60 dakika 180 derecede pişecek. Fırından çıkınca da 15 dakika dinlenmeye bırakıyoruz.
Afiyet olsun.