Bugün biraz endişeli ve telaşlı bir gündü. Böyle günlerde hamur yoğurmak, hamurla uğraşmak aklımı biraz olsun endişelerden arındırıyor ve anda kalmamı sağlıyor.  Bir nevi mindfullness egzersizi gibi bir şey benim için hamurla uğraşmak. Harcın sıvı halden katıya geçmesini izlemek, kabarması, yoğurması, açması hepsi benim için meditasyon hissi yaratıyor.  Tabii Thermomix TM5 ile hazırladığımda hamuru oldukça kısa sürüyor sanırım Thermomix’in tek dezavantajı bu olmalı. Meditasyonlarım kısa sürüyor. 🤗 Konumuza dönersek; günün endişesini mutfakta bol bol vakit geçirerek silmeye karar verdim.  Önce klasik olarak iki günde bir yaptığım gibi ekşi mayalı ekmek yapmak için kolları sıvadım.  Bu sefer sarı buğday ve semolina unlarına ek olarak tam buğday unu kullanmaya karar verdim. Normalde tam buğday unu ile ekmek yapmayı çok sevmiyorum çünkü tam buğday unu ile istediğim sonucu elde edemiyorum. Bu sefer hamuru su yerine kefir ile yaptım. Bakalım sonuç ne olacak, bu yarının konusu olacak şu an mayalanma aşamasında. Sonra da planladığım gibi otlu gözleme yapmaya karar verdim. Akşam yemeği olarak oğlumla kendimize gözleme partisi verelim dedik çünkü hava soğuk ve karbonhidrata ihtiyacımız var. 🙄 Allahtan içine bol bol ıspanak koyduk ki çok fazla vicdan azabı çekmeyelim. Sarı buğday unu stoklarım azaldığından dolayı yine tam buğday unu ile gözleme hamurunu yaptım ve tabii ki son günlerin gözde karnıyarık otu tozunu da hamur harcına katarak hamuru elastik bir hale getirdim açması daha kolay oldu.  Hamur açmaktan bahsetmişken şunu tavsiye etmeliyim ki mermer gerçekten bu iş için yaratılmış. Eskiden açma işlemi sırasında can çekişirken artık mutlu mesut yuvarlak, ince ve yapışmayan açmalar yapabiliyorum.  Yaşasın mermer 😉 Bu kadar tüyodan sonra haydi bakalım malzemeleri incelemeye başlayalım.

Malzemeler

  • 190 gram su
  • 320 gram un
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 2 diş sarımsak
  • 250 gram yeşillik ( ıspanak, ısırgan, pazı, nane, dereotu, dolapta ne varsa)
  • 250 gram peynir ( lor, kaşar, ezine yine ne varsa)
  • 30 gram zeytinyağı

Hazırlanışı

Her zamanki gibi Thermomix ile yaptığımdan dolayı karıştırma kabına un, su ve 1 tatlı kaşığı tuzu koyup 1.5 dakika hamur yoğurma modunda yoğurdum. Hamuru bezelere bölüp üzerine nemli biz bez ile örtüp yarım saat kadar dinlendirdim. Bu esnada mutfakta bir kaos çıkarttım ve borcam kırdım. Tuzla buz oldu, her yer cam içindeydi. Toplarken bir de cam elime girdi. Zor şartlarda camı çıkartmak zorunda kaldım. Hamur biraz fazla bekledi yani 🙂 Tam o sırada günü bira telafi edecek çok istediğim bir şey evime geldi. Onu da paylaşmazsam olmaz.  Çok uzun zamandır kendisini istiyordum. Şu koca yaprakların güzelliğine de bakın.

Camları topladıktan sonra karıştırma kabına sarımsağı koyup 5 saniye hız 7de doğradım. Sonra otları, peyniri, tuzu ve yağı ekledim. Ben evde hangi peynir varsa ondan potpori yaptım. Sadece lor kullanmaktan hoşlanmıyorum ve yağlı peynirleri seviyorum.
Hamurları mermer kesme tahtası ( tahta değil tabii ki ama ne diyeceğimi bilmiyorum) üzerine unlayıp koydum ve açmaya başladım. İçine otlu harcı koydum ve iki ucundan kapattım.  Çatalla da kenarlarına iyice bastırdım. Harç pişerken dışına taşmasın diye. Şekli de güzel oluyor tabii.


Sonra da ham demir döküm tavamı biraz yağlayarak 3er dakika ara ile çevire çevire kızarttım. Sonuç şu şekilde oldu. Sonra da hapur şupur yedik.