Bütün tariflere ‘Alerji yüzünden’ diye söze girdiğimi fark ettim. Maalesef hayatımızın kötü bir gerçeği olarak evde alerjik bir bıdık bulunuyor. Aklınıza gelebilecek çoğu şeye alerjisi var ve alerjisi olan şeylerin alternatifine bile alerjisi var dersek durumun vahametini anlayabilirsiniz. Böyle olunca bırakın paketli gıdaları çoğu gıdaları bile olması gerektiği gibi tüketemiyoruz. Paketli gıdalar konusunda zaten düşüncem net; çocuğumu içinde ne olduğunu bilmediğim, içerik kısmında yazan şeyleri okuyamadığım ya da anlamadığım şeyleri de alerji hikayemiz olsun ya da olmasın çocuğuma yedirmek istemediğimi biliyorum ama en azından bunların evde yapılabilen türlerini evde malzeme ayırt etmeden yapmak isterdim. 🙂 Konuyu şuraya bağlayacağım. Geçen gün 4 yaşına giren bebeğimin şu ana kadar hiç doğru düzgün pastası olmadı. Hele şu şeker hamurlu, değişik şekillerde, renklerde, her sene ayrı konseptlerde hiç pastası olamadı. İmkanım olsaydı yine yaptırmazdım kendim yapardım ama bu imkanın olmasını tercih ederdim.  Bu durumdan dolayı her sene kasım ayından itibaren beni bir stres sarıyor acaba bu sene doğum gününde ne yapacağım diye. Yaşı arttıkça ve etrafını fark ettikçe, diğer çocukların sahip olduklarını , yediklerini gördükçe sıkıntı artıyor. Allahtan anlayışlı bir çocuğum var ve durumun farkında. Belki de benim kadar sıkıntı yapmıyor bile bu durumu 🙂

Bu senede kasım ayından itibaren çalışmalarımız başladı her zamanki gibi. Pastadan önce kek işini başarmamız gerekiyordu. Yumurta yok, yeni nesil glutensiz kekler gibi olan keklerden yapabilmek için kuru yemiş kullanmam gerekiyor fakat onların hiçbiri söz konusu bile olamaz çünkü anafilaksi riski var. Şeker kullanmayı çok tercih etmiyorum. Süt ürünleri alerjisi geçmek üzere ama kendisi tercih etmiyor. Sonuç olarak malzeme kalmadı :),

Bu sene karnıyarık otu tozunun bana verdiği yumurta yetkisine dayanarak en azından kek yapmayı başardım. Uğraştım, denedim, çabaladım ve biraz olsun kek kısmını halletim. Bir sonraki aşama ise yaptığım keke bir krema yapmak ve pasta formu vermek oldu. Bu aşamada thermomix’in çok faydası oldu. Kitabında yer alan tereyağlı krema tarifi yolumu aydınlattı. Normal şartlarda uğraşmazdım böyle bir tarifi uygulamak için ama thermomix tm5 ile tarifleri uygulamak çok kolay olduğu için denemek istedim. Sadece 5 dakika sürecek olması da beni teşvik eden şeylerden biriydi.

Gelelim tereyağlu krema (butter cream) tarifine;

Tereyağlı Krema için Gerekli Olan Malzemeler;

  • 120 gram ince toz şeker
  • 350 gram tereyağ,
  • 120 gram süt
  • isteğe bağlı olarak vanilya özü

Hazırlanışı

Ben tarifi Thermomix ile yaptığımdan dolayı süre ve hazırlanış şeklinde farklılıklar olabilir. Bundan dolayı hazırlama aşamasında verdiğim tarifi kılavuz olarak görün ve gözlemleyerek işlemlerinize devam edin.

Şekeri karıştırma kabına koyuyoruz ve 20 saniye boyunca 10. hızda öğütüp pudra şekeri kıvamına getiriyoruz. Siz başka bir öğütücü kullanacaksanız pudra şekeri kıvamını alıncaya kadar öğütmeye devam edin.

Çırpma teli ile şeker, tereyağ ve sütü ekliyor. 3 dakika boyunca 3. hızda karıştırıyoruz. Krema halini alınca zaten gözle görülüyor. Krema ne çok katı olacak ne de sıvı.  Siz de bu aşamaya gelinceye kadar karıştırmaya devam edin. Arzuya göre kakao, gıda boyası ya da tat verecek başka malzemeler ekleyebilirsiniz.

Tereyağlı krema yapmak bu kadar basit işte. Krema torbası ve duy uçları ile değişik şekilli cupkekler, muffinler ya da pastalar yapabilirsiniz.