Alerjik bir çocuk sahibi olduğumdan maalesef evimize birçok alerjen olan gıda senelerdir giremiyor.  Bundan dolayı da çoğu yemeği kendi tariflerimiz ve malzemelerimiz ile yapmak zorundayım.  Tahmin edebileceğiniz gibi bu tariflerin çoğu “hayaller & hayatlar” serisine uygun olarak sonuçlanıyor.
Alerji konusunda en çok zorlandığım noktalardan biri yumurta. Maalesef yumurta çok temel bir gıda ve hemen hemen her yemeğin içine bir şekilde giriyor.  Bu yüzden yemek tariflerini incelerken ilk baktığım şey malzemeler listesinde yumurtanın olup olmadığı… Yumurtanın ‘Y’sini gördüğüm anda o tarif benim için sonsuza kadar şansını kaybetmiş oluyor.  Hal böyle olunca evimizde senelerdir hiç doğru düzgün kek pişemedi. Çünkü alerji listemiz çok uzun ve bir malzemeyi tuttursak öbürünü tutturamadığımız için bugüne kadar kek yemek pek nasip olmadı.  Anca “çakma tarifler” ile idare etmeye çalıştık.
Bugün ilk kez uzun zamandır denemek istediğim ama her alerjik bebek annesinin anlayacağı gibi endişe ile yaklaştığım “Karnıyarık otu tozunu” denedim. Karnıyarık otu tozu su ile karışınca jel kıvamı alan bir toz ve yumurta, yoğurt, maya gibi gıdaların yerini tutabiliyor.  Özellikle yumurta yerine geçmesi ve glutensiz tariflerse hamurlara esneklik katmasından dolayı tercih ediliyor.  Ben de bugün ilk kez Karnıyarık otu tozu ile yumurtasız kek yaptım ve korktuğum sonuç ile  karşılaşmadım. Hem alerji konusunda şimdilik sorun çıkartmadı hem de kek gerçekten kek gibi oldu ki uzun zamandır kek gibi kek yememiştim.

Gelelim Yumurtasız Kek gibi kek tarifine;

İhtiyacımız olan malzemeler;

  • 60 gram zeytinyağı ( alerji yüzünden ayçicek vs kullanamıyoruz)
  • 130 gram şeker ( Ben hindistancevizi şekeri kullandım)
  • 3 silme tatlı kaşığı karnıyarıkotu tozu ( 1 su bardağı suyla karıştırıp jel kıvamına getirdim, aynı yumurta beyazı gibi oldu)
  • 200 gram un (Tellioğlu sarı buğday unu kullandım, sarı buğday ununu çok seviyorum ve her şeye kullanıyorum)
  • 1 çay kaşığı karbonat ve etkileşime girmesi için birkaç damla limon suyu)
  • 120 gram yoğurt (süt alerjisi olanlar maden suyu da kullanabilir bence)
  • 1 tutam tuz

Gelelim nasıl hazırladım çakma olmayan yumurtasız keki 🙂

Fırını 180 derece ısıtıp o sırada kek karışımını hazırlamaya koyulalım. Kek kalıbını yağlıyoruz ve bir kenara koyuyoruz.
Ben keki Thermomix ile yaptığımdan dolayı şekeri karıştırma kabına koydum ve 10 saniyede toz kıvamına getirdim

Jel haline getirdiğim karıyarık otu tozunu, unu, karbonat ve limon suyunu, yoğurdu, zeytinyağını, tuzu ve %99 bitter çikolatayı 30 saniye boyunca hız 5’te karıştırdım. Karışımı kek kalıbına boşalttım ve sıcak fırına koyup 30 dakika pişirdim. Sonuç şu şekilde oldu (fotoğraf dizaynını çok bıdık elleri olan biri yaptı, o yaptığı için daha da lezzetli oldu bence)

Aşağıda da yumurtasız kekin içini görebilirsiniz. Sünger gibi ve yumuşacık oldu.

Not: Karnıyarık otu tozu global alerjen listesinde bulunmuyor ama alerjik annelerin yine de temkinli olacağını umut ediyorum. Güzel gıda ve Naturiga firmalarından temin edebilirsiniz.