Thermomix Hakkında

Aldığım günden bu yana mutfaktaki elim, kolum, her şeyim olan Thermomix hakkında daha fazla şey yazmak istiyorum bu akşam. Mutfakta bir şeylerle uğraşmayı seven bir insandım ama Thermomix TM5’e sahip olduktan sonra daha da sevmeye başladım mutfak işlerini. Bunun sebebi bana zamandan tasarruf sağlatması, yeni yemekler denemeye teşvik etmesi ve daha az bulaşık çıkartması. Bunlar bana artı faydaları bir de Thermomix’in sahip olduğu ve mutfağınızdaki tüm aletleri atmanıza sebebiyet vereceği fonksiyonlar nelermiş bir göz atalım.

Thermomix TM5 Fonksiyonları

Thermomix hakkında konuştuğumuzda ilk söylememiz gereken şey tam 12 adet fonksiyona sahip olması. Yani 12 ayrı mutfak aletinin işini tek başına kendisi yapabiliyor. Böylelikle mutfaklarda yer açılıyor. Tek bir aletin bakımı, temizliği ile uğraşıyoruz ve ona gözümüz gibi bakıyoruz. Cebimize de para kalıyor çünkü tek tek bu 12 mutfak aletini almaya kalktığımızda Thermomix fiyatından çok daha fazla tutacağını biliyoruz. Gelelim bu 12 fonksiyon içerisinde neler varmış;
 • Karıştırma
İnceleyeceğimiz ilk özellik, Termomix’in karıştırma özelliği olsun. Mutfak aletimiz, akıllı mutfak bilgisayarımız parçalamadan karıştırma özelliğine sahiptir. Örneğin tarhana çorbası mı yapacaksınız; başında durmanıza hiç gerek yok, bırakın kendisi karıştırsın, beşamel sos yapacaksınız ve dibinin tutmamasını mı istiyorsunuz bırakın makinanız yapsın o vakitte size kalsın.
 • Tartma
Thermomix TM5 modeli, hassas tartıya sahiptir. Ölçülü tariflerinizde hataya sebebiyet vermeden ve tartı, tencere arasında mekik dokumadan aynı kap içerisinde ve yemeğinizi pişirirken tartma işlemlerini yapabilirsiniz.
 • Öğütme
Artık her şeyimizi eve yapıyoruz. Hem covid-19 yüzünden hem de doğala dönme sevdası ile bir yandan da sağlıklı, katkı maddesiz yaşamak isteğiyle çoğu şeyi evde yapmak için fazlasıyla uğraşıyoruz. Thermomix’in öğütme fonksiyonu ile evinizde kahve çekirdeğini 3-5 saniye içerisinde öğütüp taze taze çekilmiş kahveye sahip olabilir, kendi nohut, kuru fasulye gibi bakliyat unlarınızı yapabilir ya da mısırı mısır ununa çevirebilirsiniz. Hatta keçiboynuzu gibi oldukça sert formda olan gıdaları bile birkaç saniye içerisinde un formuna çevirebilirsiniz. Böylelikle katkı maddesiz, kendi yaptığınız unlara sahip olabilirsiniz içiniz rahat bir şekilde.
 • Doğrama
Makinanız ile istediğiniz boyutta sebze, meyvelerinizi doğrayabilirsiniz. soğan, sarımsak gibi gıdalarınızı tam olarak 3 saniye içerisinde sotelenecek boyuta gözünüz yanmadan, eliniz kokmadan doğrayabilirsiniz.
 • Pişirme
Doğradınız da işiniz Thermomix ile bitti mi sandınız 🙂 hoop doğradıklarınızı istediğiniz ısıda pişirme özelliği de var. Zaten bu akıllı bilgisayrın en güzel kısmı da bu. Her şeyi bünyesinde yapabilmesi ve ısısını ayarlayarak pişirebilmesi. Mesela bebeğinize mama mı yapacaksınız. Önce meyvesini, sebzesini doğrayın sonra da bırakın bu doğradıklarınızı bebeğinizin ağzını yanmayacak ısı da pişirsin. Sonra da hooop mideye.
 • Yavaş Karıştırarak Pişirme

Thermomix’in muhteşem keskin bıçaklarını terse döndürme modunda çalıştırarak sadece karıştırarak pişirme moduna alabilirsiniz. Kesmeden, doğramadan kaşık, spatula olarak kullanarak gıdanızı parçalamadan yavaşça karıştırarak pişirebilir. Helvayı bile Yhermomix ile yapabilirsiniz.

 • Buharda Pişirme

Mutfakta en gıcık kaptığım aletlerin başında buharda pişirme aparatı geliyor. O kadar biçimsiz ve garip bir alet ki nereye sokacağımı bilemiyorum. Temizliğinden de emin olamıyorum ne kadar ve nasıl yıkarsam yıkayayım. Termomix TM5 ile bu dert de son buldu çünkü kendisinin varoma bölümü buharda pişirme işlemlerini yapmak için tasarlanmış. Sebzeden tutun keke, balığıa kadar birçok yemeği buharda pişirme aparatında yapabilirsiniz.

 • Emülsiyon

Akıllı mutfak robotumuzun emülsiyon özelliği sayesinde birbiri ile karışmayan sıvıların karışmasını sağlayarak homojen yapıda soslar hazırlayabilirsiniz.

 • Çırpma

Thermomix’in çırpma teli ile mükemmel karışmış kek hamurları, pastacı kremaları ya da köpük haline gelmiş yumurta aklarına sahip olabilirsiniz. Hem de dakikalarca karıştırmaya ya da unu elemeye gerek kalmadan tüm malzemeleri koyup en fazla 10 saniye içerisinde kek hamurunuzu hazırlayabilirsiniz. Çünkü mutfak mikserimizin çok güçlü bir motoru vardır.

 • Kontrollü Isıtma

Tm5’in ısıtma özelliği de bulunduğundan ve ısı ayarını istediğiniz gibi yapabileceğinizden kontrollü olarak istediğiniz ısıya getirilmiş yiyeceklere sahip oalbilirsiniz. Yoğurt yapmak için sütün kaynayıp sonrasında da soğumasını beklemenize gerek yok. 45 derece sıcaklığa gelmesini ayarlayarak hemen mayalama ısısına uygun hale getirebilirsiniz. 120 derece sıcaklığa kadar ısıtma işlemini yapabilirsiniz. Hem de bu ısıtma işlemi dakikalarınızı almaz. Kettle mantığı ile düşünürseniz 1 dakika içerisinde kaynar su ısısına ulaşabilirsiniz.

 • Hamur Yoğurma

Evde kendi ekmeğinizi yapıyorsanız ya da bol bol hamur işi yiyecekler tercih ediyorsanız en güzel kısma geldik. Hamur yoğurma modu ile birkaç dakika içerisinde pamuk gibi istediğiz kıvamda hamurlarınız olabilir. Özellikle ekşi maya ekmek yaparken öbür hamur yoğurma makinalarında olduğu gibi dakikalarca yoğurup makinanın ısınması sonucunda lastik gibi uzayan hamurlara sahip olmak yerine sadece 3 dakika içerisinde mayalanmaya bırakılacak ekmek hamurunuz olacaktır.

 • Parçalayarak Karıştırma

Thermomix Tm 5’in güçlü motor ve bıçakları sayesinde kendinize yine saniyeler içerisinde smoothieler ya da buzlu kahveler yapabilirsiniz. Sebzelerin ısınmasına fırsat kalmadan parçalamasından dolayı vitamin değerlerinde eksilme olmadan sağlıklı içeceklere sahip olabilirsiniz ve buzları 1 saniyede parçalayarak buzlu çay, buzlu kahve gibi zevkinize göre içecekler hazırlayabilirsiniz.

Thermomix TM5 hakkında verdiğiniz örnekleri çoğaltmak mümkün. Ben sizleri sıkmamak için özet olarak geçtim ama gördüğünüz gibi özet halinde bile birçok işi tek başına yapabildiğini ve diğer mutfak aletlerine artık ihtiyacımızın olmadığını net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Siz de bu muhteşem alete sahip olmak istiyorsanız Thermomix bağımsız danışmanı olarak benimle iletişime geçebilirsiniz. Online tanıtım, bilgi ve satış danışmanlığı talebini için +9002165990993 numarasını arayabilir, bu numaraya Whatsapp’tan mesaj yollayabilir ya da site üzerinden mesaj atabilirsiniz. Thermomix’in sürpriz hediyelerinden faydalanmak için danışmanlık talep etmeniz gerekmektedir. Bu fırsatlardan faydalanmak için lütfen mesaj atın.


Leave Comment

author
By Master Chef
En Yeni Yemek Tarifleri
Yeni Gelen Yorumlar
Top 3 Şefler
Kategoriler

All rights reserved © YeMektep.com

Whatsapp Canlı Yardım