Thermomix’i Neden Almalıyız?

Mutfağın iphone’u akıllı mutfak bilgisayarı Thermomix’i neden almalıyız bugünün konusu olsun istedim. Uzun zamandır kullanıp, tariflerini paylaştığım, hakkında bilgiler verdiğim Thermomix’e sahip olmanın avantajlarını inceleyelim ve bir yandan da ‘vayyy teknoloji nasıl da ilerlemiş.’ diyelim.

Termomix TM5’in 12 ayrı fonksiyonu var bildiğiniz gibi. Bu konudan sık sık yazılarımda bahsediyorum. Mufağınızda bulunan kullandığınız aletleri bir düşünün. Mutfak tartısı, el blenderı, mikser, çırpıcı, buharda pişirme aparatı, doğrayıcı, bıçaklar, tencere, tavalarınız ve daha fazlası. Mutfakta kullandığınız ve aklınıza gelen her şeyi tek başına Thermomix ile yapabiliyorsunuz. Bu ne demek? Hem yerden tasarruf, hem vakitten tasarruf hem de maddi açıdan tasarruf. Peki maddi açıdan tasarruf nasıl oluyor. Bu ürünleri tek tek almaya kalktığınızda oldukça yüklü bir bedel ödemeniz gerekiyor. Evlenirken ya da eşyalarınızı yenilerken yaptığınız masrafları düşünün. Sonra bir de bu ürünler hemen bozuluyor 1-2 sene içerisinde hooop tekrar satın almanız gerekiyor ve kısır bir mutfak masrafı döngüsünün içerisine giriyorsunuz. Bunun yerine sadece tek bir Thermomix alarak çoğu masraftan kurtulabilir, daha az bulaşık çıkarttığınız için daha az su ve deterjan masrafları ile uğraşabilirsiniz. Mesela ben yemek yaparken inanılmaz çok bulaşık çıkartırım. Aynı kaşığı bir daha kullanmam, sürekli tahta kaşık, spatula değiştiririm. Kullandığım bardağın, tabağın haddi hesabı yoktur. Bu akıllı mutfak bilgisayarına sahip olduğumdan bu yana her gün 1 defa çalıştırdığım ve gün sonunda muhakkak yıkanması gereken bir bulaşık dağının kaldığı tezgahım artık akşamları boş duruyor ve bulaşık makinamı artık 2 günde bir çalıştırabilecek duruma geldim. Çünkü tencere, tava, kaşık, spatula, rende vs derdim kalmadı. 🙂 Haliyle vakitten de tasarruf ettiğim kesin.

Thermomix TM 5’i satın aldığımdan bu yana yeni yemekler yapmaya da başladım. Alerji durumundan dolayı son 4 senedir hiçbir eyi riske atmayarak hep aynı yemekleri yapıp duruyordum. Hep riske atmak istemiyorum hem de çıkacak olan bulaşıkla uğraşmak istemiyorum. Örneğin eskiden neredeyse haftanın iki günü makarna yerken uzun zamandır makarna yemediğimizi farkettim çünkü hep yeni yemekler denemeye çalışıyorum. Tabii karantina durumları yüzünden tartı da durumlar ne olacak tam olarak bilemiyorum ama restaurant kalitesinde güzel yemekleri kısa sürede tam kıvamında pişirmek gerçekten harika bir deneyim. İnsanın yaptıkça yapası geliyor.

Diğer bir avantajı da her şeyin dijitalleştiği dünyada mutfağın dijital dünyaya açılan penceresi kesinlikle Thermomix. Yemek tariflerini sahip olduğu tarif çipleri ile görebilir. Bu tarifleri siz hiçbir ayarlama bile yapmak durumunda kalmadan zamanı, ısısı ve hızı ayarlı şekilde deneyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey malzemeleri eklemek ve tuşunu çevirmek. Thermomix, resmen mutfağın Doroty’si. (Jetgiller izleyen nesil kimden bahsettiğimi anladı sanırım 🙂 ) Bu demek değil ki sadece makinanın tariflerini uygulayabilirsiniz. Kendi tariflerinizi de dilediğiniz gibi uygulayabilir, yeni tarifler yaratabilirsiniz.

Thermomix’imi en çok sevme nedenlerinden biri de yemek yaparken ya da bir şey hazırlarken başında durmak zorunda kalmamak. Tencere başında karıştırmak zorunda değlsiniz ya da blender kullanırken bir tuşa basmak zorunda değilsiniz. Hiç başında durmak zorunda kalmadan tarhana çorbası yapmak harika bir iş ya da yoğurt mayalardan sütü tam 45 derecede ısıtmak, taştı taşmadı, yeteri kadar ısındı mı yoksa soğudu mu derdi olmadan stressiz bir şekilde yemek pişirebiliyoruz. İşte bu yüzden her evin bir Thermomix’i olmalı.


Leave Comment

author
By Master Chef
En Yeni Yemek Tarifleri
Yeni Gelen Yorumlar
Top 3 Şefler
Kategoriler

All rights reserved © YeMektep.com

Whatsapp Canlı Yardım